O Klubie

O Klubie

Klub powstał w 1992 r. z inicjatywy grupki zapaleńców, którzy bądź polowali w Polsce i chcieli kontynuować swa pasje w kanadyjskich lasach, bądź chcieli rozpocząć swoją przygodę z łowiectwem właśnie tutaj. Na przestrzeni tych lat przez Klub przewinęła się spora ilość ludzi, spośród, których z czasem wyklarowala sie grupa stanowiąca sile napędową Klubu. Po opracowaniu Statutu i rejestracji, (co miało właśnie miejsce w maju 1992 r) Klub zaczal oficjalnie istnieć (prawdopodobnie jest to pierwszy na swiecie polski klub myśliwski oficjalnie zarejestrowany). Pierwszym Prezesem Klubu zostal kol. Ryszard Mazur a po jego śmierci w 1997 r., kol. Wojciech Posłuszny (dotychczasowy V-ce Prezes).

Od początku istnienia staraliśmy się slużyć chętnym pomocą w uzyskaniu pozwolenia na broń czy też licencji myśliwskiej. W tym celu pomagaliśmy organizować szkolenia oraz egzaminy dla naszych członków i kandydatów. W 1998 r. udało się nam uzyskać zgodę Polskiego Związku Łowieckiego na organizację kursu oraz egzaminów dla nowo wstępujacych do PZL jak też dla selekcjonerów zwierzyny płowej.

Klub organizował wiele imprez majacych na celu przybliżenie szerokiemu ogółowi ludzi spraw zwiazanych z myślistwem i strzelectwem. Sluża temu m. inn. pikniki połączone ze strzelaniem do tzw. “rzutków”.

Doroczną atrakcją karnawału stal sie tradycyjny “Bal Myśliwski”. Uczestnicy tego Balu maja nie tylko zapewniona wspaniałą zabawe, ale tez moga ogladnać trofea zdobyte przez członków Klubu a stanowiące element dekoracji sali oraz degustować dziczyzne. Dla wielu osób jest to czesto pierwsza okazja do dotkniecia i ogladania skóry czarnego niedzwiedzia, łopat łosia czy wieńca jelenia. W trakcie Balu nastepuje wręczenie przechodniego pucharu dla “Króla Polowań”, czyli kolegi, któremu w danym roku Bór najobficiej darzyl.

Dla członków Klubu organizowane sa corocznie wiosenne zawody strzeleckie kulowe do sylwetki rogacza oraz dzika a we wrzesniu zawody w konkurencji “sporting clay” o puchar przechoDzialalność Klubu została zauważona przez władze Polskiego Zwiazku Łowieckiego oraz doceniona. W 1998 roku Klub oraz 6-ciu jego członków (w tym pośmiertnie kol. R. Mazur) zostaje odznaczonych “Medalem Św. Huberta”. Medal ten jest nadawany m. inn. za: “szczególne osiagniecia szkoleniowe, popularyzacje wiedzy, tradycji i kultury łowieckiej”.dni.

Działalność Klubu została zauważona przez władze Polskiego Związku Łowieckiego oraz doceniona. W 1998 roku Klub oraz 6-ciu jego członków (w tym pośmiertnie kol. R. Mazur) zostaje odznaczonych “Medalem Św. Huberta”. Medal ten jest nadawany między innymi za: “szczególne osiągniecia szkoleniowe, popularyzacje wiedzy, tradycji i kultury łowieckiej”.

Tradycja - rzecz swieta. To nasze korzenie, szacunek dla przodków i ich dokonan, kopalnia historycznej wiedzy i swiadectwo kulturowej wrazliwosci. Pielegnowanie wytworzonych przez wieki obrzedów, tradycji i zwyczajów lowieckich to dowód, ze polowanie - tysiac lat temu i dzis - to wiecej niz zdobywanie miesa i skór. Wiecej niz sposób ochrony przyrody, czy pewna forma relaksu.

Myśliwi od najdawniejszych czasów az do dzis zabiegali o wsparcie swoich patronów. Na przestrzeni dziejów, w zaleznosci od stopnia rozwoju ludzkosci, obowiazujacej religii czy nawet mody, opiekunowie lowców zmieniali sie. Wspólczesnie w kulturze europejskiej nie jedynym, ale glównym, najpowszechniejszym patronem mysliwych, posrednikiem miedzy lowca i Stwórca, jest sw. Hubert.